Rize

Rize

Tarihi M.Ö. 2 bin yılın başlarına dayanan Rize’de o dönemlerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan toplulukların yaşadığı ve şehrin yazılı tarihi M.Ö. 7 yüzyılda Miletli denizcilerin yaptıkları seferlerle başlar. Daha sonra Kimmer, Med ve Pers akınlarına uğrayan yöre, MÖ 180 ‘de Kral Pharnakes’in işgaline uğrar. M.Ö. 1. Yüzyılda Partlar’ın eline geçen bölge,  M.S. 10 yılında Roma’nın egemenliğine girer. Karadeniz-İran ticaret yolu üzerinde olmasından dolayı çekişme konusu olur ve Bizans ile Sasaniler arasında birkaç kez el değiştirir. . 1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Selçukluların eline geçtiyse de I. Haçlı Seferi sonrasında Doğu Roma Hakimiyetine geri döner. 1204’teki III. Haçlı Seferi’nden sonra Trabzon Rum İmparatorluğu’nun egemenliğine girer. Fatih Sultan Mehmed devrinde, 1461 yılında kentte Osmanlı egemenliği başlar. I.Dünya Savaşı’nda 9 Mart 1916’da Rus işgali yaşayan Rize, 2 Mart 1918’de kurtulur. Bu tarihten sonra Trabzon vilayetine bağlı sancak merkezi olan kent, Cumhuriyet sonrasında 1924’te il olur.

kaynak: kulturportali.gov.tr

İlginizi Çekebilir
  • Trabzon'da Gezilecek Yerler
    Trabzon, dağlık ve yeşillikler kaplı bir bölgeye kurulmuştur. Karadeniz’in etkisiyle bol yağış alıyor. Uzungöl, Sümela Manastırı, Zigana Dağı ve Çal Mağarası gibi doğal ve tarihi öneme sahip yerler Trabzon’un turistik noktaları arasında.
  • Zonguldak
    Karadeniz kıyılarına kurulan şehir, eski tarihlerden beri pek çok deniz ticareitne ev sahipliği yapıyor. Ereğli ve Çaycuma hem tarihi hem de doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu şehrin önemli ilçeleri arasında yer alıyor.
Whatsapp Telefon