Zonguldak

Zonguldak

Eski Tarihlerden beri bir liman şehri olan Zonguldak , Karadeniz Bölgesinde bulunuyor.

Karadeniz kıyılarına kurulan şehir,  eski tarihlerden beri pek çok deniz ticaretine ev sahipliği yapıyor.  Ereğli ve Çaycuma hem tarihi hem de doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu şehrin önemli ilçeleri arasında yer alıyor. 

Coğrafi yapısından dolayı oldukça engebeli ve dağlık bir araziye sahip ve Karadeniz ikliminden dolayı pek çok ormana ev sahipliği yapıyor. Zonguldak’ın en önemli geçim kaynağı taş kömürü ocakları ve doğal ürünleri.

Zonguldak Tarihi de oldukça eskiye dayanıyor. İlk yerleşimin M.Ö 1200 yıllarında Frigyalılar’a kadar dayandığı biliniyor. Daha sonra Yunanlılar, Romalılar, Bizanslılar , Selçuklular ve Osmanlılar Zonguldak’ta iz bırakan medeniyetlerdir.  Bu medeniyetlerin bıraktığı izleri hala Zonguldak’ta görebilirsiniz.  Bu izler arasında Filyos Antik Kenti ve Halil Paşa Konağı görmeniz gereken yerlerden.  Gökgöl Mağarası ve Cehennemağzı Mağaraları da görmeniz gereken doğal güzelliklerden sadece birkaçı.

İlginizi Çekebilir
  • Trabzon'da Gezilecek Yerler
    Trabzon, dağlık ve yeşillikler kaplı bir bölgeye kurulmuştur. Karadeniz’in etkisiyle bol yağış alıyor. Uzungöl, Sümela Manastırı, Zigana Dağı ve Çal Mağarası gibi doğal ve tarihi öneme sahip yerler Trabzon’un turistik noktaları arasında.
  • Rize
    1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Selçukluların eline geçtiyse de I. Haçlı Seferi sonrasında Doğu Roma Hakimiyetine geri döner. 1204’teki III. Haçlı Seferi’nden sonra Trabzon Rum İmparatorluğu’nun egemenliğine girer. Fatih Sultan Mehmed devrinde, 1461 yılında kentte Os...
Whatsapp Telefon