Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon'da Gezilecek Yerler

Trabzon, tarihi M.Ö 7. Yüzyıla kadar dayanan bir yerleşim bölgesi… Antik dönemde Kolhis Krallığı, Pontus Krallığı ve Roma İmparatorluğu gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış. Bizans İmparatorluğu’nın önemli şehirlerinden bir olan Trabzon 1204-1461 yılları arasında Trabzon İmparatorluğu’na başkentlik yapmış.

Tarihi güzelliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de göz dolduran Trabzon, dağlık ve yeşillikler kaplı bir bölgeye kurulmuştur. Karadeniz’in etkisiyle bol yağış alıyor. Uzungöl, Sümela Manastırı, Zigana Dağı ve Çal Mağarası gibi doğal ve tarihi öneme sahip yerler Trabzon’un turistik noktaları arasında.

İlginizi Çekebilir
  • Zonguldak
    Karadeniz kıyılarına kurulan şehir, eski tarihlerden beri pek çok deniz ticareitne ev sahipliği yapıyor. Ereğli ve Çaycuma hem tarihi hem de doğal güzelliklerin bir arada bulunduğu şehrin önemli ilçeleri arasında yer alıyor.
  • Rize
    1071 Malazgirt Zaferi’nin ardından Selçukluların eline geçtiyse de I. Haçlı Seferi sonrasında Doğu Roma Hakimiyetine geri döner. 1204’teki III. Haçlı Seferi’nden sonra Trabzon Rum İmparatorluğu’nun egemenliğine girer. Fatih Sultan Mehmed devrinde, 1461 yılında kentte Os...
Whatsapp Telefon